Keder, Yas

Yas, özellikle sevilen birinin ölümünden sonra iyileşme sürecini ifade eder. Yasın ardından çeşitli aşamaları vardır ve buna eşlik eden keder ve kayıp duygusu, öfke, üzüntü, endişe ve suçluluk gibi bir dizi farklı duyguyla birlikte gelebilir. Önemli bir kayba uyum sağlama süreci, bir kişiden diğerine önemli ölçüde değişebilir. Doğru ya da yanlış yol yoktur.

Keder ve yas deneyimi, tamamen iyileşmesi beklenebilecek bir şey değildir, ancak zaman tipik olarak yoğunluğunu azaltır. ‘Karmaşık Yas’ terimi, bir kişinin yaşamına hakim olan ve uzun bir süre günlük işleyişine müdahale eden kalıcı bir yas biçimini ifade eder. Yardım ve destek elinizin altında.

Keder ve Yas Tedavisi

Bilişsel Davranış Terapisi (BDT), Kabullenme ve Kararlılık Terapisi ve Öyküsel Terapi, kaybınızı ve bunun sizi ve hayatınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olurken, aynı zamanda yas evrelerindeki yolculuğunuzda sizi destekler. Bazı insanlar için, benzer deneyimler yaşamış başkalarıyla tanışmak ve konuşmak da inanılmaz derecede etkilidir.

 

Yardım etmek için buradayım.

Hakan Dağ Psikolojik Danışmanlık Kliniğinde Keder ve Yas deneyiminiz için bizimle iletişime geçin.

date