Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), bir kişinin sık sık obsesif düşünceler ve kompulsif davranışlar yaşadığı bir akıl sağlığı durumudur.

  • Obsesyon, tekrar tekrar ve istemsiz olarak zihne giren istenmeyen ve hoş olmayan bir düşünceveya dürtüdür. Bu, kaygı, tiksinti, utanç veya huzursuzluk duygularına neden olur.
  • Kompulsiyon, obsesif düşüncenin neden olduğu hoş olmayan duyguları geçici olarak gidermek için kişinin yaptığı tekrarlayıcı bir davranış veya zihinsel eylemdir.

OKB rahatsız edici olabilir ve bir kişinin hayatını önemli ölçüde etkileyebilirancak tedavi, bir kişinin semptomlarını yönetmesini etkili bir şekilde sağlayabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavisi

Kanıtlar, Bilişsel Davranış Terapisinin OKB’yi tedavi etmede ve bu durumun yaşamınız üzerindeki etkisini azaltmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir. İlaç tedavisinin de OKB’nin etkili bir tedavisi olduğu bulunmuştur ve genellikle maksimum etki için psikolojik terapi ile birlikte tavsiye edilir. OKB yaşayan kişiler için hem bire bir hem de grup terapisi sunuyoruz.

Yardım etmek için buradayım. Hakan Dağ Psikolojik Danışmanlık Kliniğinde OKB hakkında bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçin.

date