Özgüven Eksikliği

Özgüven Eksikliği, bir kişinin bir veya daha fazla stresli yaşam olayına veya stres etkenine normal uyum sağlama yeteneğinde bir bozulma yaşadığında ortaya çıkabilen stresle ilgili bir durumdur.Doğal geçiş dönemlerinde ya da kişi hayatında önemli bir değişiklikle karşılaştığında ortaya çıkabilir, ve yüksek seviyede stres, sosyal ve maddi zorluklarla şiddetlenebilir.Kadın ve erkekleri eşit olarak etkilediği düşünülür ve genellikle stresli bir yaşam olayına veya değişikliğine maruz kaldıktan sonraki üç ay içinde ortaya çıkar.

Uyum Bozuklukları insanları farklı şekillerde etkiler ve çok çeşitli belirtilere neden olabilir.Normalden daha bunalmış ve daha üzgün, endişeli, gergin veya kaygılı hissettiğinizi fark edebilirsiniz ve ayrıca normalden daha az dirençli, metanetli veya başa çıkamıyor hissedebilirsiniz.Ayrıca konsantrasyon, uyku ve iştahta değişimler ve yorgunluk, baş ağrısı ve kas gerginliği gibi fiziksel belirtiler de fark edebilirsiniz.Davranışta da bir değişiklik fark edebilirsiniz. Örneğin, artan sosyal geri çekilme veya düşüncesizlik.

Özgüven Eksikliğinun belirtileri hafif ile şiddetli arasında değişebilir.

Genellikle belirtiler altı ay içinde çözümlenebilir, ancak daha uzun süre devamlılık gösterirse, bu kronik (sürekli) Özgüven Eksikliği olarak bilinir ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu (GAD) veya Depresyon gibi diğer akıl sağlığı sorunlarının başlamasının işareti olabilir.

Buna rağmen iyi haber şu ki, doğru tedavi ve destekle Özgüven Eksikliği olan kişiler tamamen iyileşme gösterebilir.

Özgüven Eksikliği Tedavisi

Pek çok insan Özgüven Eksikliği için yardım aramadan önce uzun süre bekler, ama ertelememek en iyisidir.

Desteğe ne kadar erken ulaşırsanız, onunla başa çıkmak ve üstesinden gelmek için gerekli teknik ve stratejileri o kadar çabuk öğrenebilirsiniz.

Psikolojik terapinin Özgüven Eksikliğinun tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir.

Tavsiye edilen tedaviler şunları içerir:

  • Kabul ve Bağlılık Terapisi
  • Bilişsel Davranış Terapisi
  • Farkındalık Esaslı Bilişsel Terapi

Hakan Dağ Psikolojik Danışmanlık Kliniğinde Özgüven Eksikliği tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

date