Öfke Kontrolü

Öfke, duygusal olarak ortaya çıkan bir tepkidir ve oldukça doğaldır.

Öfkenin sonuçları pozitif veya negatif olabilir. Kontrol edilemediği sürece tehlikeli ve şiddete meyilli bir duygu haline dönüşebilir. Öfke kontrol edildiği sürece kendini savunma ve savaşma gibi durumlarda etkili olabilir fakat öfke kişinin kendisine ve başkalarına zarar verdiği durumları da ortaya çıkarabilir.

 

Öfke, ifade edilebildiği zaman sağlıklı bir duygudur fakat insanların duygularını nasıl yönettiği, biyolojik ve hormonal süreçleri de göz önünde bulundurarak insanların nasıl tepki verebileceği değişiklik gösterir.

 

 

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfkeyle baş edebilmek mümkündür. İlk olarak öfkenin altıda yatan sebeplere bakılmalıdır. Bireyin ifade edemediği, karşılıksız kalıp ihtiyacını karşılayamayan duygular öfkeye sebep olabilir.

Bireyin öfkesini kontrol edebilmek için meditasyon, nefes egzersizleri (diyaframdan nefes alma), gevşeme hareketleri gibi zihni ve duyguları dinlendirici aktiviteler yapması bireyi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

Üzerinde düşünerek sonucunu değiştiremeyeceğimiz olayları düşünmeyi bırakmalı, felaket senaryoları yerine ‘iyi’ içerikli düşünmeye kendimizi sevk etmeliyiz.

 

Örneğin bir ödev yaparken ödev için kötü şeyler yaşadığımızda ‘her şeyi mahvettim’ gibi düşünüp öfkelenmek yerine ‘bu duruma öfkelenmem, sinirlenmem sonucu değiştirmeyecek’ gibi düşünüp kendi kendimizi telkin edip öfkemizi kontrol edebiliriz. Öfkeyi yaratan aslında bilişimizdir.
Öfkelenmeden önce ilk olarak olaya bakılmalıdır. Olayın ne olduğuna karar verip, farkına varıp sonrasında kendi yorumumuzu katmamız gerekmektedir. Öfke de diğer tüm duygular gibi olaya verilen anlam sonucu ortaya çıkar, asıl olarak olayın kendisinden kaynaklı değildir.